Nowy nabytek – Playstation 3 + Uncharted

Jakiś czas temu postanowiłem w końcu kupić maszynkę do grania, ponieważ do tej pory najmocniejszym sprzętem do tego celu był komputer z P4 2.8 GHz + GeForce 6200, więc niezbyt mocny zestaw. Mój wybór padł na Playstation 3 w starszej wersji, czyli sprzęt do grania + dostęp do potężnego procesora Cell z poziomu linuksa (którego na nowszych wersjach zainstalować nie można). Wraz z konsolką kupiłem również grę Uncharted, oczywiście do testów :D. Jakie są moje wrażenia ?

Muszę przyznać, że to jest to czego mi brakowało. Konsolka radzi sobie świetnie z najnowszymi grami. Nie ma problemów z wymaganiami sprzętowymi, które są udręką pecetów, a zestaw TV Full HD + kino domowe komponuje się z nią idealnie. Dodatkowo bezprzewodowy kontroler SIXAXIS z DualShock sprawia że wrażenia z gry są jeszcze większe. Oczywiście dalej pozostaję w przekonaniu, że w strzelanki i strategie na konsolach grać się nie da, bo do tego potrzebne jest biurko, myszka, klawiatura i monitor, ale w platformówki i przygodówki takie jak np. Uncharted gra się naprawdę świetnie.

Dodatkową zaletą PS3 w porównaniu do Xbox360 jest całkowicie darmowe PSNetwork, do którego można się zarejestrować bez żadnego oszustwa związanego z lokalizacją. W samej sieci PSN dostępne jest wiele gier do kupienia oraz wersji demonstracyjnych. Tych ostatnich (po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “demo”) jest ponad 150, więc postanowiłem sobie ich trochę naściągać.

Jeśli chodzi o grę Uncharted, to jest to produkcja typu AAA i przy okazji exclusive na PS3. Gra jest przygodówką z elementami strzelanki o poszukiwaniu skarbu El Dorado. Głównym bohaterem jest Nathan Drake, który jest swoistą kopią filmowego Indiany Jonesa. Grafika w Uncharted jest naprawdę piękna. Oświetlenie genialnie oddaje klimat, a świetnie dobrane materiały i normal-mapping sprawiają, że gra jest niezwykle szczegółowa. Dopracowany jest praktycznie każdy detal jak np. mokre ubranie po wyjściu z wody. W samej grze nie ma również żadnego ładowania między poziomami, a AI zachowuje się w całkiem inteligentnie. Fabuła jest wciągająca i muszę przyznać, że kilka razy mnie zaskoczyła.

Postaram się napisać kiedyś co nieco o linuksie na PS3, jeśli będę miał okazję i czas się tym zająć :).

2 Comments

  1. Reg:

    Heh, gratuluję zakupu. Ja póki co mam pożyczonego od kolegi X360, ale planuję kupić sobie swojego. Chociaż nadal pozostaje przy zdaniu że “pecet rulez!!!!1111”, większość głośnych gier wychodzi teraz głównie na konsole, więc warto mieć którąś z nich żeby być na czasie.

    W imieniu czytelników bloga: Czekamy teraz na notki dotyczące programowania na PS3 :D

  2. Netrix:

    No zobaczymy, póki co muszę okiełzać Fedorkę :D.

Leave a comment